Sık Sorulan Sorular

Epoksi Kaplama Özellikleri Nelerdir ?

Donatı ve demirlerin yapıştırılmasında; taş, çelik alüminyum ve hatta ahşabın yapıştırılmasında. Betonarmede; ankraj demirlerinin oluşturulması amaçlı filiz ekme işlerinde. Beton, sıva, metal, seramik, polyester ve epoksi yüzeyler üzerine ince kaplama malzemesi olarak, yapısal bağlantı ve onarım işlerinde. Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında; çatlak ve kırıkların tamiratlarında. Yüzey koruyucu kaplama olarak. Taze betonu, eski sertleşmiş beton veya harca bağlamak için yapıştırıcı reçine olarak. Aşınmaya karşı koruyucu kaplama yüzeyi olarak. Köprü taşıyıcı plakalar, makina ayakları, bağlama civataları, tren ray hatlarında sorunsuz yüzey ve dayanıma sahip imalatlar için. Ahşap, yığma ve betonarme yapılarda yüklerin artması, hasar ve eskime olması, yapısal değişiklikler yapılması, dizayn ve imalat hatalarının bulunması durumunda yapıların güçlendirilmesi amacıyla. Kimyasal ve mekanik etkilerle karşılaşacak zemin ve duvar seramik kaplamalarının derzlerinde, sert, su geçirimsiz ve kimyasallara dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak; havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuvarlarda. Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak. Su altı imalatlarında. Yapılarda, herhangi bir sebeple çatlakların ve oyukların doldurularak yapıştırılması veya enjekte edilmesi amacıyla kullanılabilir. En yaygın olarak kullanılan epoksi grubu, zemin kaplaması olarak kullanılan gruptur. Epoksi yüzey kaplama uygulamalarının genel özellikleri şöyle sıralanabilir: Kimyasallara karşı dayanıklıdır. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur. Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Kolay temizlenir, hijyeniktir. Agrega ilavesi ile kaymaz bir zemin elde edilebilir. Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir. Estetiktir. Solvent içermez.

Epoksi Zemin Kaplama Faydaları

Epoksi Zemin birçok zemini kaplayabilecek çok ulanışlı ve yararlı bir kaplama malzemesidir. Birçok özelliği ile iyi bir kaplama malzemesidir.  Epoksinin faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz. Epoksi kaplama darbelere ve aşınmaya karşı dirençli bir kaplama malzemesidir. Epoksi kaplama birçok kimyasal maddeye ve asitlere karşı dirençlidir. Epoksi Zemin kaplama hijyeniktir, sağlığa uygundur ve kolay temizlenebilir. Epoksi kaplama uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Kolay kolay zarar görmez. Ayrıca epoksi kaplamayı dekoratif amaçla da kullanabilirsiniz. Epoksi kaplama birçok renk ve desenle uygulanabilir. Epoksi kaplamayı isteğinize göre farklı renk ve desenlerle yaptırabilirsiniz.  Epoksi kaplama birçok alanda kullanılabilir. İşyerlerinden fabrikalara spor salonlarından hastanelere kadar birçok farklı mekânda epoksi kaplama uygulanabilir. Uygulama alanının geniş olması da epoksinin iyi bir özelliğidir. Uygulama yapılması için temiz ve sert bir zemin olması gerekir. Epoksi kaplama estetiktir. Modern görüntüsüyle kaplamada iyi bir tercihtir. Epoksi Uygulaması Epoksi temiz ve sert bir zemine likit olarak uygulanır ve kuruması beklenir. Bu süre 1-2 hafta arası kullanılan sertleştiriciye göre değişebilir. Bu uygulamadan sonra artık iyi bir zemin kaplaması sahibi olmuş olusunuz.  Epoksi uygulaması zemin kaplamaları için iyi bir tercihtir. Epoksi Uygulama Avantajları Epoksi uygulamasının birçok avantajı vardır. Bu avantajların yanında da pek önemli olmayan birkaç dezavantaja sahiptir. Bu avantajlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz. Epoksi kaplama sıvılara ve kimyasal maddelere karşı oldukça dirençlidir. Epoksi kaplama darbelere ve aşınmaya karşıda dayanıklıdır. Epoksi kaplama uzun ömürlüdür ve kolay zarar görmez. İçine bazı maddeler katılarak kaymaz bir özellik kazandırılabilir. Epoksi kaplama kokusuzdur. Epoksi kaplama kolay ve hızlı uygulanır. Epoksi kaplama yüksek kimyasal mekanik ve fiziksel dirence sahiptir. Epoksi kaplama estetiktir ve hijyeniktir. Epoksi kaplamanın insan sağlığına da bir zararı yoktur. Epoksi kaplama yüksek elektrik yalıtkanlığı sayesinde elektronik aletlerde de kullanılmaktadır. Epoksi kaplamının temizliği de çok kolaydır. Bu temizliği yapan personel hiç zorlanmadan epoksi kaplama üzerinde iyi bir temizlik yapabilir. Epoksi kaplama bu özelliği ile size de büyük kolaylık sağlar. Epoksi kaplamanın bunlar gibi daha birçok avantajı vardır.

Epoksi Altyapı Hazırlama

Epoksi zemin kaplaması sistemlerinin başarılı olabilmesi için en önemli faktörler, uygun altyapı ve ortam şartlarıdır. Kaplamanın performansı için aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.   Dökülecek betonda minimum su/çimento oranına dikkat edilmelidir. Betonun slump değeri maksimum 9-10 cm olmalıdır.Bu değer herhangi bir katkı kullanılmadan sağlanmalıdır. Isısal farklılıklardan dolayı betonda oluşabilecek genleşmeler göz önünde bulundurularak yapı statiği ve tekniği kuralları uyarınca gerekli genleşme derzleri tasarlanmalıdır. Dökülecek betonun yüzey perdahı, tahta mala veya helikopter perdah makinesinin tepsisi ile yapılmalıdır. Yüzeyi parlatacağı ve şerbeti yüzeye çekeceği için mala veya pervane kullanılmamalıdır. Yani .pürüzlü bir yüzey istenmektedir. Beton dökülecek zeminin çok iyi sıkıştırılması gerekir. İyi sıkışmamış bir zemine dökülecek beton zamanla çökmelere uğrayarak epoksi kaplamanın da çatlamasına sebep olacaktır. Betonun nem ve su izolasyonu mutlaka yapılmalıdır.Aksi taktirde kapilci boşluklardan yükselen nem, epoksi tabakasının altında birikerek zamanla kaplamanın patlamasına ve yüzeyden ayrılmasına sebep olacaktır. Kaplama kalınlıkları 0.5 ile 3mm gibi ince değerler olduğundan, yapılacak kaplama beton yüzeyin düzgünlüğünü aynen yansıtacaktır. Bunun için beton yüzeyinde çok iyi bir tasviye gereklidir. Epoksi zemin kaplama işlemleri süresince, uygulamayı engelleyici diğer çalışmalara ara verilmelidir. İşyerinin en az 15 C ısıda olması sağlanmalı, içinden su geçen ısıtma veya herhengi su taşıyıcı tesisat ve ekipmanların uygulama süresince kaçak yapmayacak şekilde kontrol altına alınması gerekmektedir. Beton temiz ve kuru olarak teslim edilmeli, işyeri yeterli aydınlatılmaya sahip olmalıdır.  

Epoksi Nedir..?

Yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. Epoksi yüzey kaplamaları, her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı yüzeylerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubudur. Bunların yanı sıra, üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve tutturmak için de kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır.